D.U.K (Dažniausiai užduodami klausimai)

Kokius dokumentus pateikti, norint įdarbinti užsieniečius?

Ne ES valstybių narių piliečių užsieniečių įdarbinimas nėra lengvas procesas - jis paprastai susideda iš kelių etapų:

  • Leidimo dirbti gavimas;
  • Darbo vizos / leidimo laikinai gyventi gavimas;
  • Dokumentų įforminimas.

Norint įdarbinti užsienietį, mums reikia pateikti užsieniečio paso bei kvalifikaciją patvirtinančio dokumento (diplomo ar kt.) kopijas bei darbdavio rekvizitus. Visus kitus dokumentus parengsime mes.

Kiek kainuoja dokumentų įforminimas?

Užsieniečio įdarbinimo kaina priklauso nuo daugelio aspektų: turimos kvalifikacijos, ar jau dirbo Lietuvoje, įmonės veiklos pobūdžio ir pan. Preliminarios kainos nurodytos ČIA, tačiau kiekvienu atveju kaina yra nustatoma individualiai.

Kokios dar galimos išlaidos?

Draudimo, dokumentų vertimo ir legalizavimo, kelionės ir apgyvendinimo išlaidos, rinkliavos.

Ar gali neišduoti leidimo dirbti ir/ar darbo vizos darbo pagrindu?

Atsisakymo rizika yra minimali, kadangi visus dokumentus ruošia praktikuojantys migracijos teisininkai, kurie yra savo srities specialistai.

BLUE CARD - KAS TAI? PRIVALUMAI IR TRŪKUMAI 

Blue card, kitaip dar vadinama mėlynąja kortele yra leidimas laikinai gyventi ir dirbti Lietuvoje aukštos kvalifikacijos darbuotojams.

Šio dokumento privalumai yra tokie, kad užsienietis gauną leidimą laikinai gyventi Lietuvoje ilgesniam laikotarpiui nei įprastai (3 metams). Taip pat kartu su užsieniečiu gali atvykti jo šeimos nariai (sutuoktinis, nepilnamečiai vaikai, išlaikomi tėvai, jeigu juos išlaiko užsienietis ir jie negali pasinaudoti kitų šeimos narių parama).

Tam, kad užsienietis gautų šią kortelę jis turi atitikti tam tikrus reikalavimus.

Visų pirma, toks asmuo turi turėti aukštojo mokslo diplomą ir reikiamą jo darbui atlikti kvalifikaciją.

Galioja ir tam tikros išimtys, kuomet asmuo gali gauti mėlynąją kortelę ir tuo atveju, kai jis neturi aukštojo mokslo diplomo. 

Darbdaviams, norintiems įdarbinti aukštos kvalifikacijos darbuotojus taip pat reikia atitikti tam tikrus reikalavimus:

1. Darbdavys turi mokėti tokiam darbuotojui ne mažesnį nei 1.5 paskutinio paskelbto kalendorinių metų vidutinio mėnesinio bruto darbo užmokesčio dydžio atlyginimą.

2. Darbdavys turi mokėti tokiam darbuotojui ne mažesnį nei 1.2 paskutinio paskelbto kalendorinių metų vidutinio mėnesinio bruto darbo užmokesčio dydžio atlyginimą.

3. Tokio užsieniečio įdarbinimo trūkumai ir sunkumai galėtų apimti tai, kad be atitinkamo darbo užmokesčio (1.5 ar 1.2 bruto vidutinio mėnesio atlyginimo) darbdaviui yra keliama ir daugiau reikalavimų. Darbdavys privalo būti sumokėjęs visus reikiamus mokesčius valstybei, darbuotojui turi būti surastas ir suteiktas būstas. Taip pat tokiems darbuotojams gali atsirasti didesnė konkurencija su vietine darbo rinka.

Darbinant tokį darbuotoją svarbu atsižvelgti, ar jis ketina dirbti pagal profesiją, kuri įtraukta į Aukštą pridėtinę vertę kuriančių profesijų, kurių trūksta Lietuvoje sąrašą ar jo profesija nėra įtraukta į Aukštą pridėtinę vertę kuriančių profesijų, kurių trūksta Lietuvoje sąrašą.

Verta pažymėti, kad norint darbinti aukštos kvalifikacijos darbuotoją, Užimtumo tarnybos sprendimas dėl atitikties darbo rinkos poreikiams nėra reikalaujamas.


Kokios darbdavio pareigos įdarbinant užsienietį?

✔Pasirūpinti tinkamu sveikatos draudimu;

✔Pasirūpinti tinkamu apgyvendinimu;

✔Įdarbinti darbuotoją pagal jo kvalifikaciją.

Viza ar laikinas leidimas gyventi?

Jei užsienietis pas Jus nedirbęs ir nėra Jūsų patikrintas, rekomenduojame daryti užsieniečiui D vizą, nes tai pigesnė bei greitesnė procedūra.

Jeigu darbuotojas yra dirbęs pas Jus bei patikimas ir jeigu darbdavys gali laukti ilgiau, tokiu atveju rekomenduojame leidimą gyventi LR darbo pagrindu.

Pagal Jūsų situaciją individualiai rekomenduojame kuris variantas Jums yra tinkamesnis.  

Ar užsieniečiai - tai pigesnė darbo jėga?

Tai, kad užsienietis, dirbantis Lietuvoje, yra pigi darbo jėga, yra senas mitas. Šiandien realybė visai kitokia. Pavyzdžiui, šiai dienai aukštos profesinės kvalifikacijos darbuotojų atlyginimas viršija 2578 eurus.

Kiekvienam darbdaviui, ketinančiam įdarbinti užsienietį, reikia žinoti taisykles, kaip nustatyti užsieniečio darbo užmokestį. Svarbiausias dalykas yra tai, jog užsieniečiui negali būti mokamas mažesnis darbo užmokestis, nei mokamas tokį patį darbą dirbančiam lietuviui. Vadinasi, jeigu įmonėje darbuotojas užima tam tikras pareigas ir gauna atitinkamą atlyginimą, į tokias pat pareigas pretenduojantis užsienietis negali uždirbti mažiau. Taigi užsieniečiai nėra pigi darbo jėga.

Pagal naują UTPĮ redakciją, jei aukštos profesinės kvalifikacijos darbuotojo profesija įtrauktą į Aukštą pridėtinę vertę kuriančių profesijų, kurių trūksta Lietuvoje, sąrašą, darbo užmokestis turi būti ne mažesnis už 1,2 BDU. Jei profesija į šį sąrašą nepatenka - 1,5 BDU.

Rašykite mums, patarsime ir pakonsultuosime užsieniečių įdarbinimo klausimais:

UAB123 UAB "Vienas, du, trys" 

Tel .: +370 608 309 69 („Viber“, „Whats App“)

El. paštas: info@uab123.lt

Adresas: Laisvės pr. 78B, II aukštas, Vilnius (Verslo centras "Laisvė")